Co to lombard

Co to lombard

Polecne i promocje

Łatwy , prosty i przyjemny zarys działalności lombardów dla osoby chcące znać podstawy działania tej instytucji.

Co to lombard ?

To nic innego jak miejsce w którym możemy uzyskać pożyczkę w momencie zastawienia czego , najczęściej są to rzeczy materialne typu telefony , telewizory . Pożyczki tego typu nie są korzystne dla klienta natomiast trzeba się liczyć z tym że są one udzielane często bez jakiejkolwiek identyfikacji osoby pożyczające, więc w zasadzie takiego zastawu może dokonać każdy , nawet osoba nieposiadająca żadnej zdolności kredytowej i nie generująca żadnego przychodu.

Lombardy działają w ramach przepisów Kodeksu cywilnego i to w tym kodeksie znajdziemy zasady dotyczące zawierania umowy z lombardem. Umowa lombardowa zawierana pomiędzy lombardem a osoba korzystającą z usług lombardu powinna zawierać określone elementy. Musi ona określać warunki na jakich udzielana jest pożyczka , kwotę pożyczki , strony umowy , sposób spłaty zabezpieczenia oraz termin owej spłaty. Właściciel przedmiotu zastawianego w lombardzie oddaje obiekt jedynie w posiadanie natomiast lombard nie ma do tej rzeczy nadal prawa własności . W momencie gdy warunki umowy lombardowej nie zostaną dotrzymane przez dłużnika, wtedy lombard zyskuje prawo do sprzedaży przedmiotu w imieniu właściciela.

Prowadzenie lombardu nie jest uregulowane w specjalny sposób jakąś ustawą co w konsekwencji prowadzi do tego ze taka działalność nie wymaga dodatkowych pozwoleń  czy koncesji. Jest jednak pewna rzecz o której właściciele lombardu muszą pamiętać, jest to działalność gospodarcza jak każda inna więc rejestracja jest obowiązkowa oraz że pożyczki lombardu mogą być uznane za pożyczki konsumenckie a więc działają na zasadach instytucji pożyczkowych a co za tym idzie wymagane jest od nich aby zarejestrowana działalność przybrała formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej o minimalnym kapitale zakładowym dwustu tysięcy.

Jeśli chodzi o pracowników lombardu to nie jest wymagane posiadanie konkretnych uprawnień natomiast osoby te powinny potrafić prawidłowo wycenić dany przedmiot.

Jeśli chodzi o klientów lombardu to jest to raczej warstwa mniej zamożna, ludzie którzy posiadają aktualnie kłopoty finansowe lub po prostu potrzebują szybkiej gotówki co nie zawsze oznacza kłopoty.

Artykuł powstał dzięki portalowi Lombard Koszalin

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr Łukasik
Piotr Łukasik
4 lat temu
Daj ocenę :
     

Polecam ten artykół opisujący polskie lombardy.Zawsze w lombardach można coś sprzedać lub zastawić.Ja bardzo często chodzę do lombardów.Ostatnio zastawiłem telefon na bardzo korzystnych dla mnie warunkach.Potem po miesiącu odzyskałem telefon tak wiec brawo dla polskich lombardów.Bo warto skorzystać.

Kasia
Kasia
4 lat temu
Daj ocenę :
     

Doskonały artykuł opisujący działalność lombardów. Niektórzy z nas obawiają się korzystania z ich usług ale bez powodu. Kiedyś też sceptycznie podchodziłam do takich spraw ale sytuacje życiowe zmusiły często do desperackich kroków. O dziwo trafiałam na ludzi uprzejmych i pomocnych. Myślałam, że będą chcieli mnie oszukać zaniżając stawkę ale kasa za zastawione czy sprzedane rzeczy była całkiem spora i co najważniejsze gotówka od razu do ręki

Eliza
Eliza
4 lat temu
Daj ocenę :
     

Lombard jest dla ludzi, więc coraz więcej korzysta z takich punktów gdy chcą coś zastawić, bo nagła sytuacja finansowa nie pozwala zrezalizowac zamierzony cel, lub mamy jakies nagłe wydatki. Też kiedyś byłam negatywna co do lombardu ale zmieniłam zdanie jak tylko raz poszłam zastawić jedną rzecz.