Co warto zobaczyć w Kielcach?

Co warto zobaczyć w Kielcach?

Podkarpackie

Kielce to miasto liczące około dwieście tysięcy mieszkańców, będące stolicą województwa świętokrzyskiego. Miasto położone jest nad rzeką Silnicą i znajdziemy w nim wiele ośrodków kulturalnych, oświatowych czy gospodarczych. Z całą pewnością w Kielcach znajdziemy również wiele miejsc godnych do odwiedzenia przez turystów.

Pałac Biskupów Krakowskich – miejsce, które warto odwiedzić.

Z całą pewnością Pałac Biskupów Krakowskich jest jednym z miejsc, które warto zwiedzić. Budynek powstał w pierwszej połowie XVII wieku na zlecenie Jakuba Zadzika. Jakub Zadzik był jednym z najbogatszych w tamtym czasie biskupów krakowskich. Rezydencja ta stanowi idealny przykład rezydencji w stylu wczesnego baroku. W roku 1971 w budynku otwarto Muzeum Narodowe. Z kolei w 2005 roku powstał Ogród Włoski. Ogród położony jest w zachodniej części Pałacu Biskupów Krakowskich. Warto dodać, że Ogród Włoski wpisano do rejestru zabytków nieruchomych.

Dworek Leszczyków jednym z najpiękniejszych zabytków Kielc.

Nie ulega wątpliwości, że dworek Leszczyków stanowi jedno z ciekawszych miejsc, które warto odwiedzić będąc w Kielcach. Budynek położony jest w południowej części Wzgórza Zamkowego. Historia tego drewnianego dworku sięga dwustu lat. Pierwszym jego właścicielem był Jakub Jaworski, z którego to inicjatywy budynek powstał. Dworek zyskał jednak swą nazwę od rodziny Laszczyków, do której należał w latach 1911 – 1976. Budynek został zbudowany z modrzewia, a przykryto go czterospadowym dachem gontowym. Znajdowały się w nim cztery pokoje oraz ganek. Dworek otoczony był ogrodem kwiatowym oraz sadem, w którym właściciele sadzili drzewa owocowe. Współcześnie w dworku mieści się siedziba Muzeum Wsi Kieleckiej.

Nie zapomnij o budynkach sakralnych!

W Kielcach znajduje się wiele godnych odwiedzenia kościołów. Jednym z piękniejszych, który warto by było odwiedzić jest Kościół Świętej Trójcy. Pierwsze historyczne informacje o wspomnianym kościele datuje się już na 1602 rok. Budynek ten jest murowany i w bardzo dobrym stanie zachował się do dziś. Oczywiście jest regularnie odrestaurowywany. Kolejnym kościołem, który warto byłoby odwiedzić będąc w Kielcach jest z całą pewnością zbudowany w XVIII wieku Kościół świętego Wojciecha. W budynku sakralnym znajdują się zabytkowe obrazy z 1889 roku, które namalował Jan Styka. Obrazy te przedstawiają kolejno: „Rozmnożenie chleba”. „Świętą Rozalię” oraz „Świętego Franciszka”.

Podsumowując wyżej zebrane rozważania bez większych trudności można dojść do wniosku, że w stolicy województwa świętokrzyskiego, którą są Kielce, nie brakuje interesujących miejsc. Z całą pewnością każdy turysta powinien odwiedzać obiekty sakralne, takie jak Kościół świętego Wojciecha oraz Kościół Świętej Trójcy. Nie da się również ukryć, że dobrze byłoby odwiedzić Muzeum Wsi Kieleckiej, mieszczące się w przepięknym Dworku Laszczyków. Świetnym pomysłem byłoby również odwiedzenie majestatycznego Pałacu Biskupów Krakowskich. Będąc w Pałacu warto zwiedzić również słynny Ogród Włoski.

Autor artykułu
Artykuł powstał przy współpracy z Hotelem Odyssey – pięciogwiazdkowym hotelem położonym w województwie Świętokrzyskim, obok Kielc

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments