Daewoo Lanos. Tani i wart polecenia

Daewoo Lanos. Tani i wart polecenia

Motoryzacja

Wielu kierowców rozważających zakup używanego samochodu szuka auta, które odpowiadałoby dzisiejszym standardom komfortu jazdy, bezpieczeństwa i wyposażenia, ale nie kosztowało tyle, co najnowsze samochody uznanych marek. Wbrew pozorom te – zdawałoby się – sprzeczne wymagania można pogodzić, możliwy jest nawet wybór spośród wielu modeli. Jedną z możliwości jest samochód Daewoo Lanos.

Daewoo Lanos. Tani i wart polecenia

To koreańskie auto, przed kilkoma laty cieszyło się w Polsce ogromnym powodzeniem. Nowoczesny, montowany w Polsce i jednocześnie stosunkowo niedrogi samochód kupowany był bardzo chętnie. W salonach samochodowych tworzyły się nawet listy kolejkowe chętnych do zakupu Lanosa. Dziś, kilka lat po zakończeniu produkcji w Polsce, samochód ten wciąż jest widoczny na naszych drogach, oczywiście jest również dostępny na rynku aut używanych, a jego ceny zaczynają się już od kilku tysięcy złotych. Czy warto go kupić?

Daewoo Lanos jest typowym przedstawicielem segmentu C, a więc aut średniej wielkości. Z powodzeniem może służyć zarówno jako auto typowo miejskie, jak również jako samochód do pokonywania dalekich tras. Mówiąc wprost: Lanos jest udanym kompromisem pomiędzy komfortem limuzyny a zwrotnością samochodu miejskiego, dlatego można go polecić każdemu kierowcy.

Prowadzenie.

Komfort jazdy można określić jako wysoki. Zawieszenie doskonale tłumi nierówności drogi, nie przenosząc nieprzyjemnych wstrząsów do kabiny kierowcy. Przednie fotele, regulowane są w banalnie prosty sposób. Nie bez znaczenia dla kierowcy jest również możliwość regulacji położenia kierownicy. Minusem są dość twarde siedziska przednich foteli. Może to przeszkadzać, szczególnie przy wielogodzinnej jeździe.

Lanos jest samochodem zarówno dla kierowcy amatora jak i zawodowcy, pokonującego co roku wiele tysięcy kilometrów. Pierwszego i drugiego zachwyci łatwość prowadzenia samochodu na prostych odcinkach i w zakrętach. Trzymanie boczne foteli, świetne zawieszenie i przewidywalny układ kierownicy sprawia, że pokonywanie zakrętów może być jedynie przyjemnością. Należy jednak dodać, że Daewoo Lanos jest samochodem raczej do spokojnej jazdy. Ekstremalne prędkości szybko pokazują minusy samochodu: hałas we wnętrzu i tendencję do podsterowności w trakcie pokonywania ostrych zakrętów. Warto zaznaczyć, że podsterowność może być niebezpieczna – szczególnie dla kierowców amatorów. Samochód w niewielkim stopniu jest wrażliwy na podmuchy bocznego wiatru. Jednym słowem: przy codziennej, spokojnej (choć nie powolnej) jeździe naprawdę trzeba się postarać, aby Lanos wpadł w poślizg lub w inny sposób opuścił zamierzony przez kierowcę kierunek jazdy. Oczywiście mam na myśli wyłącznie zdarzenia wynikłe z winy użytkownika.

Wyposażenie.

Wyposażenie samochodu Daewoo Lanos może zaskoczyć niejednego kierowcę, przekonanego, iż niektóre dodatki do aut są osiągalne wyłącznie w modelach wyższej klasy. Właściwie w większości Lanosów możemy znaleźć wspomaganie kierownicy, centralny zamek, czy immobilizer. Myli się jednak ten, kto myśli, że na tym wyposażenie Lanosa się kończy. Możemy znaleźć samochody, które w standardzie mają 2 poduszki powietrzne czy doskonałą klimatyzację. Ogrzewanie tylnej szyby, elektrycznie sterowane lusterko, elektryczne szyby, ABS, halogeny, dzielone tylne oparcie i inne dodatki również są często spotykane. Jak widać kilka tysięcy złotych – bo tyle w dzisiejszych czasach niezbędne jest aby kupić Lanosa – może dać szansę posiadania auta z niezwykle bogatym wyposażeniem.

Lanos. Ale jaki?

Samochody Daewoo Lanos dostępne w Polsce to sedan i hatchback. Pierwszy z nich posiada bagażnik o pojemności 395 dm³, po złożeniu tylnych siedzeń powiększający się do 772 dm³. Daewoo Lanos hatchbak posiada bagażnik o pojemności 274 dm³, po złożeniu tylnych siedzeń powiększający się do 626 dm³. Minusem jest dość niewielki otwór bagażnika, co nie ułatwia jego załadunku.

Na szczególną uwagę zasługuje duża możliwość wyboru jednostek napędowych – od 8 zaworowych silników o pojemności 1. 4 i 1. 5 dm³, po 16 zaworowe ponad 100 konne silniki 1. 6 dm³. Niestety Lanos nigdy nie był dostępny z silnikiem diesel. Dla szukających oszczędności w codziennej eksploatacji samochodu polecam zakup samochodu z instalacją gazową. Silniki Lanosa doskonale współpracują z najnowszymi instalacjami sekwencyjnymi, ale i z instalacjami starszej generacji. Oszczędność w przypadku jazdy na LPG jest bardzo zauważalna, choć ku ścisłości należy dodać, że samochód nie należy do szczególnie paliwożernych. Spalanie paliwa, w zależności od rodzaju nadwozia, silnika i sposobu jazdy kształtuje się w granicach 6-10 l/ 100 km.

Awaryjność.

Samochód nie jest autem bardzo awaryjnym a usterki, które się zdarzają można zaliczyć do mało istotnych. Najpopularniejsze, to niewielkie problemy ze skrzynią biegów, zrywająca się linka sterowania nawiewem powietrza w kabinie oraz drobne usterki elektryczne. Usterki mechaniczne raczej wynikają z codziennej eksploatacji niż z błędów konstrukcyjnych samochodu, czy słabej jakości materiałów użytych do jego produkcji. Najczęściej psujące się podzespoły to wspomagane kierownicy, rozrusznik, a w przypadku posiadania instalacji gazowej – pompa paliwa. Poważne usterki silnika – przy prawidłowej jego eksploatacji – poniżej przebiegu rzędu 200-300 tyś. km występują niezmiernie rzadko.

Polecam !

Wokół Daewoo Lanosa narosło dużo niepochlebnych opinii, które w ocenie jego użytkowników rzadko mają pokrycie w rzeczywistości. Czy zatem można takie auto polecić? Moim zdaniem tak. Wybór używanych jest bardzo duży, a znalezienie samochodu w stanie bardzo dobrym banalnie proste. Wiele Lanosów dostępnych na rynku aut używanych to zadbane samochody sprzedawane nierzadko przez pierwszych właścicieli. Powypadkowe, sprowadzane zza zachodniej granicy są praktycznie niespotykane. Podsumowując: jeśli szukacie taniego samochodu z dobrym wyposażeniem, samochodu, który potrafi zaskoczyć komfortem jazdy i bezawaryjną, niedrogą eksploatacją, a w dodatku doskonale prezentuje się na parkingu, rozważcie zakup samochodu Daewoo Lanos. To auto naprawdę można polubić.

 

Tanie auta powindykacyjne

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
magda
magda
4 lat temu
Daj ocenę :
     

ciekawe ile dokładnie może on kosztować bo kilka tysięcy to nie jest dokładne cena;) warto dodać ile on kosztuje;) aby każdy wiedział czy go na niego stać;) samochód wydaję się fajny ale ja już nie wierze w nieawaryjne sprzęty;(