Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Sianów

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to znany problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem groźnych chorób, zaś w obrębie nawet utratą zębów. Niezależnie od racji tej chorób, należy się nią zarezerwować i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Białogard

Obnażanie szyjek zębowych to skutek „cofania się” albo i „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się to z dnia na dzień, ale proces obecny jest niedobry dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada uwagi i zachęca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn pewno być znacznie, choć najczęstsze z nich to wiek pacjenta, a i nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to niemal efekt naturalny, powiązany ze starzeniem się organizmu. Ukazywanie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak zaskakującym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy ludzi niż kobiet.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu jest często i higiena. Zarówno ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, łączący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak natomiast ta przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą dodawać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w sukcesu umieszczania się płytki nazębnej i przechowywania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” albo i „opuszczanie się” dziąseł to niekiedy proces będący efektem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z obecnego początku zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie cechuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze dochodząc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy świecą się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a więcej na łagodny i kwaśny smak oraz na kontakt to prosty objaw obnażonych szyjek zębowych. Czuje się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o zdecydowanym stylu i temperaturze, jak oraz w stosunku z zimnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest ciężkie, czuje się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesu odsłoniętych szyjek zębowych uważa się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta grupę jest mocniejsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce od przyczyny powstania problemu, a dodatkowo od zaawansowania choroby. Zazwyczaj zabiera się a od zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to ważne momenty w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi kształtuje się w gabinecie stomatologicznym w sensu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie wydaje się je co pół roku.

Potrzebna pewno stanowić wyjątkowo zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych wykorzystuje się miękkich szczoteczek. Kluczowa istnieje i technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zawsze w charakterze od dziąsła) Dużo jest kierować irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do dawania się osadu nazębnego.

Dentysta Białogard

Warto zaopatrzyć się dodatkowo w podobne środki do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesu nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba brać też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Widoczne są także specjalne preparaty ochronne, które działają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, by nie narażać się na ból, najlepiej unikać zimnego i trudnego, a i słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy oraz minerały.
Czasami przydatne jest podjęcie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W pewnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe pokrywa się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest dobrym rozwiązaniem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką wiązaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Białogard

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments