Sieciowy savoir- vivre jest zależny od charakteru portalu internetowego, który odwiedzamy. Normy przyjęte w serwisach biznesowych znacznie różnią się od tych, które znamy z popularnych portali internetowych.
Jak się zachować w sieci
Najczęściej jednak sprowadzają się do prostej zasady, żeby myśleć i nie działać na czyjąś szkodę. Niezaprzeczalnym faktem jest, że każdy z nas ma prawo do posiadania i wyrażania swoich poglądów, nawet jeśli różnią się one od poglądów innych. Inni mają dokładnie to samo prawo.
Nie musimy zgadzać się z czyimś zdaniem na jakiś temat, ale powinniśmy umieć to zdanie uszanować. Wymagając szacunku od innych, szanujmy i ich. W sieci nie wolno obrażać innych. Niedopuszczalne jest ubliżanie ludziom od najgorszych ( sytuacje takie mają czasem miejsce w Internecie).
Należy mieć świadomość, że sposób wyrażania swojego zdania w jakiejkolwiek kwestii (od banalnych spraw, po ważne) świadczy o nas samych, o naszym dobrym wychowaniu lub chamstwie, które sobą zaprezentujemy w wirtualnym świecie. W sieci przyjęło się, że można się do siebie zwracać bezosobowo bez względu na wiek i płeć ( panowanie sobie nie jest w modzie). Zasada te nie dotyczy jednak portali biznesowych, gdzie lepiej pozostać przy grzecznościowych formach, zwracając się do siebie per pan, pani. Wiadomo, że od tych zasad zawsze mogą istnieć odstępstwa. Floodowanie, czyli zasypywanie kanału bądź pojedynczej osoby masą, natłokiem informacji, na przykład powtarzaniem tego samego zdania, wklejaniem linków bez uprzedniej zgody odbiorcy jest naganne i nie w dobrym guście.
Pisząc pamiętajmy, że powinniśmy używać małych liter, ponieważ pisanie wielkimi literami uchodzi w internecie za krzyk. Nie chcemy przecież, żeby ktoś w ten sposób zinterpretował nasze zachowanie. Nie przesadzajmy też z używaniem zbyt dużej ilości emotionek. Wygląda to śmiesznie i niesmacznie. Zanim zadasz jakieś pytanie na forum tematycznym powinieneś poszukać najpierw odpowiedzi samodzielnie. Jeżeli korespondujesz z kimś z jakiegoś portalu, forum nie odpowiadaj zbyt późno na maile. Może to być uznane za oznakę lekceważenia drugiej osoby i jest niegrzeczne. Nie wysyłaj ciężkich, zapychających skrzynkę listów, jeżeli ktoś cię o to wyraźnie nie poprosi. Ktoś może nie życzyć sobie takich załączników. Jeżeli masz swoją firmę i reklamujesz się właśnie w w ten sposób powinieneś to robić z wyczuciem i umiarem.
Nikt nie lubi natrętnych ludzi, nawet w Internecie. Nie spamuj i nie baw się w żadne łańcuszki szczęścia, które w innych ludziach mogą wzbudzić irytację i złość. Pisząc do kogoś mail zawsze wypełniaj pole tematu listu, żeby odbiorca otwierając skrzynkę miał informację czego dotyczy twoja wiadomość. Zawsze, ale to zawsze podpisuj swoje e-maile i posty na forach internetowych. Strasznie irytujące bywa odebranie niepodpisanej korespondencji a pisanie anonimowo na forach umniejsza wiarygodność naszych wypowiedzi. Anonimowość nie jest w dobrym tonie, nie ukrywaj się za nią.
Biorąc czynny udział na forach, portalach internetowych miej pełną świadomość, że to, co tam zamieszczasz może przeczytać, obejrzeć, znaleźć na przykład twój szef, matka, dziecko. Dwa razy się zastanów, zanim zamieścisz coś, co może urazić twoich bliskich, czy znajomych. Jeżeli masz z kimś z portali internetowych kontakt na co dzień nie obnoś się z prywatnymi wiadomościami, wrzucając mu je na przykład na tablicę na Facebooku, przekaż mu je prywatnie. Nie wyśmiewaj zdjęć ludzi w sieci, jeżeli nie chcesz, żeby ktoś ciebie potraktował w podobny sposób. Szanuj inność i bądź otwartym, tolerancyjnym uczestnikiem internetowego świata. Na złość nie odpowiadaj złością, tak rodzi się agresja. Jeżeli ktoś cię obraża zwróć mu delikatnie i dobitnie uwagę, żeby przestał. Świat internetowy nie wiele różni się od rzeczywistości i tam trzeba potrafić się odnaleźć, znaleźć wspólny język z innymi ludźmi, nauczyć się współżyć z nimi na co dzień. Żartuj, śmiej się z sytuacji, nie z ludzi.
Ciesz się formami kontaktu, które w taki czy inny sposób wzbogacą twoje życie. Buduj wirtualne przyjaźnie na bazie zaufania, prawdy. Nikogo nie udawaj, nie podszywaj się pod kogoś, nie kłam i nie oszukuj. Po prostu bądź sobą w sieci i nie tylko.
Artykuł powstał dzięki portalowi sex telefon
wcześniejsze czasy były o wiele bezpieczniejsze ;/ nie było takich zagrożen ze strony internetu teraz do każej praktycznie rzeczy mamy dostęp nawet nasze małe dzieci. co jest dla mnie przerażeniem.
Korzystając z sieci warto być bardzo ostrożnym.Warto pamiętać żeby w internecie wszystko dokładnie czytać wiele osób korzysta z facebooka i innych medii społecznośćiowych.Na facebooku jest wiele oszustów i tak zwanych fejków podszywających się pod kogoś kim nie są.I starają się od dziewczyn wyłudzać nagie zdjęcia i nie tylko dla tego każdy powinnien uwarzać na to co robi w sieći.
Witam według mnie w sieci trzeba zachowywać mądrze i z głową wiele osób korzysya z mediów społecznośćiowych.Bezpieczne rady mam kilka po pierwsze nie wstawiamy zdjęc nagich na facebooka nie wysyła nagich zdjęć swoim chłopaką lub dziewczyną po drugie nie przeklinamy po trzecie nie wyzywamy nikogo po czwarte nie spamujemy.Dodam korzystajmy bezpiecznie z polskiego internetu.Bo warto być bezpiecznym.Znakomity artykuł zapraszam do przeczytania.
Kiedyś czasy były bezpieczniejsze ponieważ jeszcze za komuny nie było internetu.Teraz niestety nie jest bezpiecznie w sieci łatwo dać się oszukać sporo oszustów wyłudza dane po to tylko żeby na przykład wziąść na nasze dane kredyt lub też dostęp do konta bankowego w internecie nie jest bezpiecznie.