Jaki tablet wybrać

Jaki tablet wybrać

Artykuł Miesiąca Elektronika i IT

Wielu z was stoi przed wyborem dosyć trudnym. W tym roku będą kupować tablet po raz pierwszy dla siebie, dziecka albo bliskiego członka rodziny lub zaufanego przyjaciela. Jaki tablet kupić ? Czym ma się wyróżniać i na co zwracać uwagę ?

Jaki tablet wybrać

Zacznijmy może od tego jaką kwotę przeznaczymy na tablet i dla kogo ma on być? Wiadomo iż jeśli chodzi o dzieci (pierwszy tablet) czy maniaków elektronicznych książek główna cechą będzie wyświetlacz, dla amatorów fotografii, słuchania muzyki i oglądania filmów czy przeglądania stron internetowych ważna też będzie moc obliczeniowa i ilość wbudowanej pamięci RAM oraz pojemność wbudowanej pamięci do przechowywania danych.

tablety allegro
tablety allegro

Zacznijmy może od tej pierwszej grupy czyli dzieci i czytelnicy. Tutaj najważniejszą cechą będzie wyświetlacz rozsądne minimum to rozmiar od 9 cali pozwala to spokojnie użytkować tablet do czytania i podstawowych aplikacji dla dzieci (podstawowe gry ). Taki tablet z podstawową ilością pamięci RAM oraz pod dobrą marką znajdziemy w jednym z marketów elektronicznych już od mniej niż 500 zł. Do tego należy pamiętać iż wypadało by nowemu użytkownikowi dokupić jakiś pokrowiec i ewentualnie szkło hartowane. Pamiętajmy iż tablety to głownie urządzenia internetowe których większość funkcji jest dostępna w przypadku połączenia z internetem sieci WI-FI.

Taki mały smyk który dostał pierwszy tablet od Mikołaja pewnie będzie masę czasu grał w sieci więc pamiętajmy o poprawnym skonfigurowaniu połączenia. Co do czytelników to nie jest konieczne posiadanie stałego dostępu do internetu gdyż książkę można po prostu pobrać i czytać ją wszędzie zapisując plik z wybranym tekstem po prostu w pamięci urządzenia. Pamiętajmy iż modele do 500 zł popularnych i dobrych marek nie są wyposażone w gniazda kar sim ( funkcja modemu).

Druga grupa użytkowników czyli amatorzy fotografii, muzycy czy kino-maniacy potrzebują już zupełnie innych niestety też droższych parametrów i funkcji tabletu, jedną z nich na pewno będzie właśnie gniazdo na kartę sim (modem) będzie ono potrzebne do stałego i nieograniczonego dostępu do internetu. Właśnie po to by ściągnąć najnowszą pocztę, obejrzeć nowy film na jednym z licznych portali czy pobrać zdjęcia do przeróbki lub sprawdzić jakiś kawałek muzyczny w internecie. Rozmiar ekranu proponuje pozostawić ten sam natomiast z liczbą pamięci to takie rozsądne minimum jeśli chodzi o tego typu urządzenia to 3 GB RAM Ceny takich urządzeń zaczynają się od 1000 zł do tego trzeba doliczyć jak i w przypadku pierwszej grupy futerał plus jakaś szybka z szkła hartowanego, dodatkową fajną opcją jest zakup klawiatury do tabletu co znacznie ułatwi czas przepisywania lub wpisywania jakiegokolwiek tekstu w urządzeniu. Fajnym bonusem było by też wykupienie już to takiego tabletu karty nawet pre paird z internetem oraz zarejestrowanie jej. Podczas świąt ktoś będzie chciał skorzystać z prezentu a karty nie zarejestruje nigdzie.

Według mnie kupno takiego tabletu czy dla grupy pierwszej czy drugiej najlepiej się opłaca właśnie w typowych sklepach z elektroniką odradzam kupowanie jakiś chińskich podróbek z marketu do którego zwykle chodzimy po zakupy spożywcze. Koszt może, będzie nawet o te 100 zł niższy ale jakoś i wykonanie produktu pozostawi nam wiele do życzenia.

Jest jeszcze oddzielna grupa ludzi którzy wszystko chcą mieć z logo niekompletnego jabłka. Osobiście uważam te produkty za drogie i niezbyt udane gdyż tablet tej firmy kosztuje w wersji podstawowej ponad 3000 zł a za wiele nowego do konstrukcji nie wnosi. Fakt ja od początku używam androida, w przypadku komputerów Windowsa ale zależy kto, co lubi, jeśli dla kogoś, wydać 3000 zł i kupić urządzenia tylko dlatego że jest z właśnie tym logiem dla mnie jest to lekka przesada.

Mam nadzieję że mój artykuł pomoże chodź trochę przy wyborze tego pierwszego tabletu i podpowiedział sporo jakich pułapek i czego unikać. Rynek świątecznych promocji dopiero się zaczyna, więc okazji będzie na pewno jeszcze sporo do zakupów właśnie tego typu urządzeń.

Zobacz również tablet do 300 zł

Podpowiem jeszcze iż trzeba zwracać albo pytać sprzedawce czy parametry tego urządzenia które, nam sprzedano odpowiadają naszym wymagania głownie radzę sprawdzać pojemność pamięci RAM i wielkość wyświetlacza. W natłoku świątecznych obowiązków nie jest bardzo trudno przeoczyć taką informacje a potem wymieniania jeżdżenia i stania w kolejkach jest co nie miara. Dlatego warto sprawdzić zawartość opakowania w sklepie, potem je zamknąć niż dopuścić do tego by pod choinką znalazł się nie ten wymarzony prezent na który, się tak czekało cały rok. Dorosły może i zrozumie że to nie nasza wina ale dziecko będzie chodziło z wykrzywioną minką w podkówkę całe święta. Gdybyście mieli jakieś problemy z konfiguracją większość sklepów elektronicznych przeprowadza ją na miejscu. Myślę że jak powiecie że to dla dziecka wrzucą dodatkowo jakaś fajną grę dla naszej małej pociechy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o