Jaki telewizor HDR wybrać?

Jaki telewizor HDR wybrać?

AGD RTV

Jaki telewizor HDR wybrać z 2018 roku? W tym artykule pomożemy Ci dokonać tego wyboru.

Dziś zajmiemy się telewizorami HDR. Doradzimy, jaki kupić i na co warto przy zakupie zwrócić uwagę. Telewizory 4K są na rynku już trochę czasu. Inaczej zwane Ultra HD oferuje wysoką rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, ale też szeroką paletę kolorów HDR oraz szeroki zakres tonalny. Ostatnia z wymienionych opcji została zaiplementowana w niektórych egzemplarzach z 2017 roku. W tegorocznych telewizorach jest to już standard,który jest szeroko promowany. Na rynku pojawią się pierwsze nagrania zrobione w standardzie HDR. Sprawdźmy więc czy warto zainwestować w telewizor HDR.

Co to jest HDR? Z języka angielskiego skrót ten oznacza High Dynamic Ranga Image. Jasność wyświetlania jest porównywalna z tym, co widzi ludzkie oko. Szeroki zakres tonalny jest rozumiany jako stosunek najjaśniejszego punktu do najciemniejszego w danym obrazie. HDR do tej pory był znany fotografom. Nanosili oni na siebie trzy do pięciu fotografi o różnych nastawach ekspozycji. Zabieg ten powodował poprawienie efektu wizualnego zdjęcia. Technika ta została użyta po raz pierwszy w 1857 roku. Amatorzy parający się fotografią poznali ten efekt dopiero po pojawieniu się na rynku programów komputerowych do obróbki graficznej i rozwojowi fotografii cyfrowej. W dzisiejszych czasach aparaty cyfrowe i smartfony generują ten efekt samodzielnie. W tym roku technologia HDR podbija świat filmu i telewizji. HDR w fotografii i technice filmowo-telewizyjnej nieco różni się od siebie. Z założenia w telewizji HDR ma spowodować bardziej realistyczny odbiór oglądanego obrazu zaś w fotografi HDR jest zabiegiem artystycznym mającym na celu uwydatnienie pewnych elementów.

Do tej pory przyzwoity poziom jasności obrazu telewizyjnego było to 500 cd/m2. Najnowsze telewizory mają ten parametr znacznie powyżej 1000 cd/m2. Uzyskanie efektu HDR w telewizorze nie jest sprawą prostą. Nie wystarczy, by materiał został nakręcony w HDR i odtworzony na telewizorze. Poza tym nie każdy telewizor HDR będzie wyświetlał dany obraz w sposób identyczny. HDR to przede wszystkim ultrawysoka rozdzielczość. Poza tym ekran musi mieć możliwość wyświetlania dużej palety kolorów, to znaczy standard Rec 2020, a także większą jasność ekranu. Tu należy wspomnieć, że telewizory HD/4K posiadają standard Rec 709. Standard HDR10 przewiduje maksymalną luministencję na poziomie 10 tysięcy nitów, czyli 10 000 cd/m2. Do niedawna 500 cd/m2, czyli 500 nitów. Obecne standardowe telewizory mają jasność wyświetlania 2000 nitów, ale duża ich rzesza nie może poradzić sobie z 1000 nitów. To znaczy z 10 razy mniejszą niż maksimum standardu HDR10. Telewizorami, które nie mają problemów ze standardem HDR są Samsung Q9FN, Samsung Q7FN, Sony XF90, Sony ZD9 oraz te które są wyposażone w ekrany OLED. W standardzie HDR ważne jest też właściwe odwzorowanie czerni, wysoki kontrast. Te założenia sprawiają, że telewizor jest bliski referencyjnym monitorom studyjnym. HDR musi też mieć wsparcie wyświetlania standardów HDR oraz źródeł treści. Standard Dolby Vision został udostępniony widzom w kilku kinach na świecie oraz telewizorach OLED.

Aby jakość HDR była zauważalna przez oko ludzkie sygnał obrazu cyfrowego musi być odpowiednio zakodowany, a ponadto telewizory muszą „umieć” go odebrać i odczytać prawidłowo. Do tego celu powstały standardy i odpowiednie rozwiązania techniczne. Należy do nich między innymi HDR10.  Format ten jest otwarty, co oznacza, że producenci sprzętu oraz nadawcy sygnału cyfrowego nie muszą na niego wykupywać licencji. HDR10 obowiązuje we wszystkich tegorocznych telewizorach, które mają wsparcie dla HDR z różnych źródeł. To właśnie w formacie HDR10 będą nagrane filmy na płytach UltraHD Blu-ray, pliki dostępne w sieci czy filmy na Apple TV4K.

Dolby Vision jest rozwiązaniem konkurencyjnym dla HDR10. To rozwiązanie posiadają niektóre kina w Holandii i Austrii. Założenia Dolby Vision są podobne do założeń HDR10. Jednak twórcy tego standardu twierdzą, że efekt końcowy widziany na ekranie telewizora ma być jeszcze lepszy. Różnica jest taka, że w HDR10 stadnardowi podlega cały film, a w Dolby Vision tylko wybrane jego klatki. Przy obecnej jakości ekranów różnice w standartach widać tylko w wybranych fragmentach filmu. Tak naprawde zależą one od tego, jak dany film został nakręcony. Dolby Vision jest standardem telewizorów marek takich jak Sony, LG, Loewe. Również serwis Netflix i niektóre filmy na nośnikach UHD Blu-ray są wykonane w Dolby Vision. Konkurencją swoistą dla tego standardu jest HDR10+, który został stworzony przez Samsunga. Stosowany jest on oczywiście w telewizorach spod sztandaru koreańskiego producenta oraz w sprzęcie firmy Philips oraz Panasonic. Wykorzystywany jest również w serwisie Amaron Video Prime. Jego zasada działania jest podobna, lecz wyróżnia się on systemem licencyjnym. Licencja jest tańsza dla producentów. Ostatnim standardem HDR jest HLG, czyli z języka angielskiego Hybrid Log Gamma. Stosują go nadawcy telewizyjni do nadawania sygnału HDR. Canal+ przy pomocy tego standardu nadawał Mundial w Rosji.

Jakość HDR pojawiła się na stałe w 2016 roku. To wtedy na Amazonie i Netflixie pojawiły się pierwsze seriale HDR. Wszystkie filmy zamieszczone na płytach UltraHD Blue-ray też są w HDR. Materiały w HDR dostępne są również na iTunes oraz Apple TV4K. Od czerwca 2018 roku w standardzie HDR nadaje Canal+ 4K Ultra HD. Są to niektóre mecze, koncerty, filmy. Kanał ten dostępny jest na platformie NC+.

HDR jest swoistą świeżynką dla producentów, konsumentów, nadawców oraz ekspertów. Są to dopiero początki tej technologii, więc na pokaz pełnych jej możliwości musimy poczekać jeszcze trochę. To dlatego niektóre filmy, seriale czy programy telewizyjne nadawane są w HDR. Choć dużo mamy dostępnych w sklepach modeli telewizorów z HDR to efekt ten zobaczymy tak naprawdę w kilku telewizorach z najwyższej półki. HDR zapewnia obraz mocno zbliżony do rzeczywistości, jest bardziej szczegółowy i ma większą głębię kolorów.

Artykuł powstał dzięki portalowi Tablety Tani

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krysia z opola
krysia z opola
5 lat temu
Daj ocenę :
     

dzięki za ciekawy poradnik . na pewno się mi kiedyś przyda odpukać mam sprawny telewizor ale jak będę szukać zapiszę sobie twój poradnik:) na pewno na niego wtedy zerknę dzięki;)