Kontrowersyjny sposób Nokii na większą sprzedaż. Prawda czy Fake News?

Kontrowersyjny sposób Nokii na większą sprzedaż. Prawda czy Fake News?

Elektronika i IT Polecne i promocje

Wedle plotek ze świata producentów sprzętu elektronicznego Nokia 5, Nokia 6 oraz Nokia 8 nie doczekały się ciągle aktualizacji do Androida Pie. Podobno HMD Global, odpowiedzialne za sprzedaż fińskiej marki, celowo opóźniło aktualizacje systemu operacyjnego wyżej wspomnianych modeli, w ten sposób nakłaniając klientów do zakupu nowej Nokii 8.1, która na samym starcie miała wgrany wspomniany system operacyjny spod znaku Google. Czy te plotki są prawdziwe? Czy to ma sens?

Kontrowersyjny sposób Nokii na większą sprzedaż. Prawda czy Fake News?

Od samego początku powrotu Nokii na rynek urządzeń mobilnych, jej przedstawiciele zapewniali, że głównym atutem ich smartfonów będzie to, iż ich urządzenia będą miały wgraną podstawową czystą wersję systemu android, a następnie będzie ona regularnie i względnie szybko aktualizowana. Słowo względnie jest tu nie bezcelowo użyte. Otóż, inżynierowie spod znaku Nokii nie raz i nie dwa wspominali, że najważniejsze dla nich jest dopracowanie nowych wersji systemów. Co za tym idzie Nokia woli wstrzymać czasem aktualizację, by dokonać niezbędnych poprawek i dać użytkownikowi aktualizację systemu, po której urządzenie będzie pracowało płynnie i stabilnie. Ma to uchronić markę HMD Global od zarzutów płynących od użytkowników udostępniania fuszerek i niedoróbek. Ta polityka wydaje się być słuszna. Pamiętajmy, że Nokia planuje wielki Come Back na rynek smartfonów po nie udanym mariażu z Microsoft.

Wspomnianą politykę zdaje się potwierdzać sytuacja jaka miała miejsce z aktualizacją Nokii 8 do systemu Android Pie. Pod koniec listopada tego roku Juho Sarvikas poinformował, że jest problem z wprowadzeniem Androida Pie do Nokii 8 i potrzeba finom jeszcze trochę czasu, aby wszystko naprawić i uruchomić tak, by smartfon działał stabilnie i bez zarzutu po długo oczekiwanej aktualizacji.

Wedle wspomnianych przeze mnie na początku tekstu plotek cały wyżej przytoczony sens wypowiedzi Sarvikasa jest nieprawdą, a działania Nokii miały celowo doprowadzić do opóźnienia aktualizacji Nokii 8. Miało to podkręcić sprzedaż Nokii 8.1. To samo miało tyczyć Nokii 5 i Nokii 6. Plotki mówią, że Finowie mają gotowe oprogramowanie kompatybilne z Android Pie dla Nokii 5, Nokii 6 i Nokii 8, ale wstrzymują je, by zapewnić większą sprzedaż Nokii 8.1. Za wszystkim tym miałby stać wspomniany wcześniej Juho Sarvikas, czyli CPO (Chief Product Officer, czyli dyrektor do spraw produktów) w HMD Global. Ta sama plotka mówi, że aktualizacja systemu operacyjnego do wersji Pie we wspomnianych modelach nastąpi dopiero w styczniu.

Patrząc na te „rewelacje” zimnym okiem, nie jestem w stanie ich prawdziwość lub prawdopodobność. Cała ta historia moim zdaniem jest szyta grubymi nićmi. Po pierwsze mało użytkowników kupuje nowy telefon tylko dlatego, że ma on nowszą wersję systemu operacyjnego. Co zdają się potwierdzać statystyki sprzedaży produktów marki Nokia. Cała ta zawierucha z Androidem Pie, ani nie wpłynęła mega pozytywnie, ani jakoś super negatywnie. Wątpię, by użytkownicy mieli taką wielką ochotę na smartfon z Androidem Pie, by zmieniać Nokię 8 na Nokię 8.1. Kolejnym argumentem przeciw teorii spiskowej jest to, że wielu z tych którzy kupili produkty Nokii uwierzyli w zapewnienia, że Os będzie często aktualizowany i to na wszystkich modelach. Niedotrzymanie tej obietnicy mogłoby odwrócić rzesze użytkowników od fińskiej marki, na co powracający po zapaści niegdyś fiński gigant nie może sobie pozwolić.

Rzeczą jasną jest oczywiście to, że nikt Wam nie da i tym bardziej ja, że tak rzeczywiście nie jest, a w każdej teorii spiskowej jest ziarno prawdy. Do mnie po prostu te „(póki co) plotki” nie trafiają z podanych wyżej przeze mnie powodów.

Artykuł powstał dzięki portalowi orange promocja

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kaja
kaja
4 lat temu
Daj ocenę :
     

już nie wiadomo komu wierzyć :/ ja w sumie zawsze jestem fanką samsungów nie wiem czemu może to przywiązanie ? przyzwyczajenie? nie wiem ale wolę samsungi:)są dla mnie pewniejsze

Dawid Kowalski
Dawid Kowalski
4 lat temu
Daj ocenę :
     

Telefony Nokia to nie są moje ulubione.Ja jestem fanem huawey dla tego że te telefony są bardzo fajne i super chodzą.Co do nokii uwarzam że telefony są słabe zawieszają się sam miałem telefon nokia i nie polecam może.Nokia się jeszcze odbuduje i będzie lepiej.Ja już niewiem komu można wierzyć bo ja już ani grosza nie dam na telefon z firmy nokia.Super artykuł wiele razy go przeczytałem.