Sposób na oszczędności: lista zakupów

Sposób na oszczędności: lista zakupów

Polecne i promocje Poradnik Klienta

Wiele osób nie oszczędza, gdyż wszystkie ich zarobione pieniądze rozchodzą się na podstawowe wydatki związane z utrzymaniem domu, wyżywieniem i zaspokajaniem potrzeb osobistych. Jak się okazuje brak środków na oszczędności często jest spowodowane nieprzemyślanymi zakupami, na które wydają zbyt dużo pieniędzy. W ograniczeniu tego problemu pomóc może prosta metoda, jaką jest robienie listy zakupów.
Dlaczego lista zakupów jest tak ważna?

Każdy kto wybiera się do sklepu po konkretne produkty, rzadko wraca do domu wyłącznie z nimi. Zdarza się to szczególnie często w dużych marketach. Wędrując między półkami, sięgamy np. po rzeczy w promocyjnej cenie, które często nie są nam w ogóle potrzebne. W koszyku lądują także nowości, których chce się spróbować lub produkty, na które pojawiła się ochota tylko dlatego, że akurat wpadły w oko. Przez takie impulsywne zakupy, robione pod wpływem danej chwili, wraca się do domu z ogromną siatką i z dużo lżejszym portfelem. Niestety kupowanie ponad to co jest potrzebne skutkuje także marnotrawstwem, co widać po pojemnikach na śmieci, pełnych przeterminowanych i nienapoczętych artykułów spożywczych. Tylko lista zakupów pozwala zachować większą dyscyplinę w sklepie, zwłaszcza gdy ma się świadomość celu jej sporządzenia, jakim jest ograniczenie wydatków.

Jak powinna wyglądać lista zakupów?
Jeśli chce się naprawdę oszczędzić na zakupach, lista sprawunków powinna być odpowiednio zrobiona. Na początku należy wypisać dokładnie tylko te produkty, które są nam w danym momencie potrzebne. Należy dobrze zastanowić się nie tylko czego aktualnie brakuje w domu, ale także jaka ilość różnych artykułów będzie potrzebna na okres do kolejnych sprawunków. Jeśli produkty są już wypisane, warto obok każdego z nich napisać orientacyjną kwotę, jaka będzie konieczna na ich zakup. Osoby zajmujące się sprawunkami nie powinny mieć z tym problemu, gdyż większość rzeczy kupuje się systematycznie i pamięta się ich ceny, które raczej rzadko ulegają drastycznym zmianom. W przypadku większych zakupów tygodniowych, warto przejrzeć w Internecie gazetki promocyjne marketów i dyskontów, gdyż być może w jednym z nich duża część potrzebnych artykułów jest akurat w niższej cenie. Po wypisaniu produktów i ich orientacyjnych cen, należy wszystko zsumować, by otrzymać przybliżoną kwotę pieniędzy, którą będzie trzeba zostawić w kasie. Znając ją, jest większe prawdopodobieństwo samodyscypliny w sklepie w postaci rezygnacji z sięgania po dodatkowe, zbędne artykuły.

Dobry nawyk, który przynosi efekty
Robienie listy zakupów przed każdym wyjściem do sklepu powinno być rutynowe i bezwarunkowe. Kupowanie tylko potrzebnych produktów już po kilku tygodniach sprawi, że w domu przestanie się wyrzucać zepsute jedzenie, zaś w szafkach zrobi się luźno i przejrzysto. Z kolei wypisywanie cen produktów wpłynie na dostrzeżenie ogromnych różnic w cenach i nauczenie się kupowania tanio artykułów dobrej jakości. Na samym początku stosowania tej metody, należy nieco więcej czasu poświęcić na czytanie etykiet podobnych towarów i porównanie ich jakości oraz cen. Czasami okaże się, że lepiej wziąć produkt dobrej marki i drogi, gdyż będzie on zdrowy i wydajny. Czasami jednak bardziej opłacalny będzie towar tani, w gorszym opakowaniu i opatrzony logo sklepu, lecz tak naprawdę nie odstający jakościowo od jego markowych odpowiedników.
Lista zakupów to dobry sposób na świadome kupowanie, które przekłada się na znaczne ograniczenie wydatków. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod oszczędzenia pieniędzy, dlatego warto ją stosować, mimo że wymaga nieco wysiłku.

Artykuł powstał dzięki portalowi gdzie na zakupy

5 4 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Frania May
Frania May
4 lat temu
Daj ocenę :
     

Heh, ja mam zawsze listę zakupów przy sobie a i tak na koniec wychodzi w ten sposób, że rachunek jest na ogromne sumy. Przechodzi się między półkami to zawsze coś się dołoży… Czasem przypominam sobie czego brakuje jeszcze w sklepie albo jest promocja to biorę na zapas. Musiałabym robić zakupy tylko patrząc w listę i nie zaglądając na inne półki, wtedy może….

necik
necik
4 lat temu
Daj ocenę :
     

niby lista zakupów pomaga;) ale często slepy zmieniaja miejsca produktów i jak się czegoś szuka znajduję się coś innego , albo jest coś parę groszy taniej i każdy woow promocja może kupię > tak zawsze jest;)

Janek Weier
Janek Weier
4 lat temu
Daj ocenę :
     

Lista zakupów bardzo pomaga każdemu.Warto pamiętać a żeby listę mieć ze sobą znam sporo ludzi którzy korzystają z listy zakupów.Też można zaosczędzić na zakupach w ten sposób że planujemy swoje wydatki na przykład że w tym dniu wydajemy 200zł.Swietny artykuł warto przeczytać o tym.Dzięki temu będzie nam łatwiej zaoszczędzić pieniądze.

Izabela Leśniewska
Izabela Leśniewska
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Na szczęście mimo iż czasem mi brak zahamowań w zakupach to i tak jestem cos w stanie zaoszczedzic, by nie być bez grosza.