W co Polacy inwestowali po 89. roku?

W co Polacy inwestowali po 89. roku?

Poradnik Klienta

W co Polacy inwestowali po 89. roku? Zanim przejdziemy do stanu po 89. roku warto jest się zastanowić co w Polsce było przed. Tak zwany szary człowiek miał do dyspozycji przede wszystkim książeczkę oszczędnościową PKO, na jakiej nie warto było „ciułać” przed końcem ósmej dekady, bowiem wyglądała na niego hiperinflacja.

Łączymy się do roku 1989

Dużo wydali ci, którzy w 1989 roku wrócili z pozycji w USA wraz z pieniędzmi. Przez większość powojennych dekad ważna było ględzić o inwestycjach państwowych. W latach 80. próbowano nawet „oswoić” prywatną inicjatywę możliwością prowadzenia sklepów z nadrukiem „Ajent”. Nadal ciężko było prywatnie kupić ziemię lub inne nieruchomości. Jednak pod koniec ósmej dekady, jak więc już decydenci stracili wiarę w komunizm, zaczęło powstawać coraz więcej swoich firm, choćby wypożyczalni kaset wideo. W stolicach nieźle prosperowały bary, restauracje i restauracje.

Tuż po roku 1989

Po roku 1989, a konkretnie w 1990 wykazałoby się, że zasoby gotówki, którymi posiadali Polacy były wiele ważniejsze niż podaż towarów. Spowodowało to niezwykłą inflację, która sięgnęła 1395 proc. Jednak konsekwentne egzekwowanie m.in. tak zwanego popiwku w należytym stopniu uznało tę inflację ograniczyć.

Mimo tych sztuki u wielkiej części naszych rodaków obudził się instynkt przedsiębiorczości. Do najłatwiejszych to biznesów zaliczyć można wspomniane wypożyczalnie kaset wideo. Pamiętamy targowiska miejskie umiejscowione często w centrach miast, gdzie ważna było szybko kupić każdy element. Powstawały prywatne hurtownie. Upadały państwowe zakłady, czasem na zasadzie domina. W ich znaczenie (np. piekarni) powstawały firmy podobnych branż a bardziej skuteczne.

Co potem

Bardzo łatwo zaczęły pojawiać się nowe branże a na momencie tysiącleci daje o sobie znać wzmożone uczestnictwo w polskiej gospodarce inwestorów zagranicznych. Polska gospodarka zaczęła bowiem się stabilizować. Bezrobocie jeszcze było istotne, jednak stopniowo się już zmniejszało. Część inwestorów dostrzegła swoje nadzieje w turystyce. Coraz wyższym wzięciem wśród turystów otworzyły się cieszyć takie regiony, jak Warmia i Mazury i okolice Tatr. Działki nad jeziorami stawały się coraz wyższym nabytkiem.

Jako ze Polacy się wyraźnie wzbogacili to znacząca większość spośród ich otworzyliście dbać o daniu tak swojego majątku, żeby obecny na nich szedł. W dzisiejszych latach do najłatwiejszych sposobów inwestowania naszych rodaków należą nieruchomości, zwłaszcza mieszkania pod wynajem i ziemia.

Część próbuje jeszcze lokat bankowych, a te póki co nie są opłacalne, także ze powodu na proste oprocentowanie, kiedy i pracującą inflację.

Zastanawiasz się w co zainwestować w ciągach kryzysu?

zobacz W co Polacy inwestowali po 89. roku?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments