Wady i zalety - praca sezonowa

Wady i zalety – praca sezonowa

Praca

Każda pracy ma swoje wady i zalety nie inaczej jest w przypadku pracy sezonowej. Zatrudniani jako pracownicy sezonowi często są uczniowie, którzy chcą sobie dorobić w wakacje, ale także dorośli, którzy dorabiają w czasie wolnym.


Praca sezonowa – wady

Z pewnością do wad można zaliczyć ograniczenia czasowe wykonywanych prac – jak można wywnioskować z nazwy jest ona wykonywana tylko przez pewien okres np. praca nad morzem trwa tylko przez okres letni, gdy zjeżdżają się turyści to samo dotyczy budek z lodami nikt nie sprzedaje lodów zimą. Drugą wadą jest to, że pracownicy sezonowi są w większości zatrudniani na czarno czyli bez żadnej umowy. Niestety nie mamy wówczas żadnych praw i niektórzy pracodawcy wykorzystują to oszukując np. na pensji, dlatego warto pytać o warunki pracy na samym początku niż potem żałować.

W dodatku nie jesteśmy ubezpieczeni. Do wad można zliczyć również prace kosztem odpoczynku jak już wspomniałem uczniowie, bądź dorośli często wykonują taką pracę w czasie, gdy powinni odpoczywać, chociaż z drugiej strony niektórzy nie lubią bezproduktywnie siedzieć w fotelu i nic nie robić. Do wad można też zaliczyć niską płacę, ale to zależy wyłącznie od tego jaką pracę i na jakich warunkach podejmiemy. Praca sezonowa może być nisko płatna, ale można też całkiem dobrze zarobić.

Praca sezonowa – zalet

Z pewnością bardzo dużą zaletą zwłaszcza jeśli chodzi o osoby jeszcze uczące się jest zdobyte doświadczenie. Nawet jeśli pracowali oni na czaro i nie wpiszą tego w swoje CV to zdobytego doświadczenia nikt im nie odbierze. Nie każdy ma bogatych rodziców, dziadków czy innych krewnych, dlatego drugą zaletą jest zarobienie pieniędzy na własne wydatki bądź dorobienie do pensji. Do zalet można zaliczyć też w przypadku uczniów usamodzielnienie się, naukę samodyscypliny i odpowiedzialności.

Niektórzy do zalet dodaliby również efektywnie spędzony czas, jednak to zależy od punktu widzenia i cech osobowości danej osoby. Jak już wspomniałem osoby nie lubiące spędzać nieefektywnie czasu wolnego, tylko muszące coś robić dodadzą to do zalet, natomiast osoby leniwe wolące mieć wolny czas dla siebie zapiszą to po stronie wad. To samo tyczy się wspomnianych wcześniej płac. Osoby, które zarobiły mało dadzą to po stronie wad, natomiast osoby, które zarobiły więcej po stronie zalet.
Praca sezonowa ma swoje wady i zalety, przeanalizowanie ich powinno niektórym ułatwić podjęcie decyzji czy wolny czas spędzać w domu czy też na działalności zarobkowej.

Polska Agencja Pracy Tymczasowej

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz Adryaniak
Mateusz Adryaniak
4 lat temu
Daj ocenę :
     

Swietny artykół na temat pracy sezonowej.Praca sezonowa jest bardzo potrzebna dla każdego ponieważ nie każdy ma bogatych rodziców,dziadków,krewnych druga opcja jest taka że można bardzo dużo zarobić w sezonie kasa się każdemu w polsce przyda.W sezonie jest duże zaapotrzebowanie na prace w hotelach ale nie tylko zapraszam do przeczytania artykułu.Bo jest bardzo ciekawie napisany.A prace w sezonie polecam