Ważne zalecenia, czyli na co uważać po zabiegach medycyny estetycznej

Ważne zalecenia, czyli na co uważać po zabiegach medycyny estetycznej

Warto przeczytać

Korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej wiąże się często z przestrzeganiem ważnych zaleceń. Kuracje tego typu, nawet jeśli mają mało inwazyjny przebieg, mogą np. zwiększać podatność skóry na występowanie podrażnień. W związku z tym, o jakich zaleceniach, udzielonych przez lekarza, kosmetologa lub dermatologa, należy pamiętać po wykonaniu zabiegu z zakresu medycyny estetycznej?

Ważne zalecenia, czyli na co uważać po zabiegach medycyny estetycznej

Zalecenia pozabiegowe są jedną z tych kwestii, które z pewnością warto sprawdzić jeszcze przed rozpoczęciem danej kuracji gabinetowej. Nie zawsze oczywiście będą one miały istotny wpływ na wybór konkretnej metody. Niemniej, czasami może okazać się, że postępowanie, które jest wymagane po przeprowadzeniu zabiegu z zakresu medycyny estetycznej, koliduje z innymi planami osoby korzystającej z usług kliniki urody, np. wakacyjnym wyjazdem. Najłatwiej omówić to na konkretnych przykładach – botoksu, mezoterapii igłowej i osocza bogatopłytkowego. O jakich zaleceniach trzeba pamiętać po wykonaniu wspomnianych zabiegów?

Jak postępować po zabiegach z botoksem?

Wstrzyknięcie toksyny botulinowej to w dzisiejszych czasach nadal jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Kuracja tego typu sprawdza się przede wszystkim w walce z widocznymi oznakami starzenia, np. zmarszczkami mimicznymi. Jej przeprowadzenie wymaga jednak ścisłego przestrzegania zaleceń pozabiegowych. W szczególności dotyczą one unikania czynności, które mogłyby źle oddziaływać na toksynę botulinową bądź doprowadzić do przemieszczania się takiego preparatu w obszarze poddawanym kuracji. Dlatego bezpośrednio po wizycie w gabinecie (przez około 3-4 godziny) nie należy m.in. rozmasowywać twarzy, pochylać głowy oraz kłaść się. Co więcej, w ciągu w 2 dni od momentu wykonania botoksu trzeba zrezygnować ze wzmożonej aktywności fizycznej oraz wizyt w saunie, solarium i na basenie. Niewskazane jest też wtedy spożywanie alkoholu czy odbywanie podróży samolotem.

Co jest niewskazane po mezoterapii igłowej?

Mezoterapia igłowa jest jedną z najwszechstronniejszych terapii z zakresu medycyny estetycznej. W tym zabiegu kosmetolog może bowiem zastosować preparaty o różnym działaniu, które pozwalają zarówno na poprawę kondycji skóry, jak i zniwelowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Skuteczność mezoterapii igłowej jest jednak w dużej mierze uzależniona od przestrzegania zaleceń pozabiegowych. Warto o nich pamiętać także po to, aby uniknąć ewentualnych powikłań.

Bezpośrednio po mezoterapii igłowej niewskazane jest np. nakładanie makijażu. Z delikatnych kosmetyków kolorowych można skorzystać dopiero po upływie 24 godzin (licząc od momentu wyjścia z gabinetu). Ponadto, chociaż kuracja jest dostępna nawet w okresie letnim, jej wykonanie w czasie mocniejszego nasłonecznienia wymaga regularnego stosowania preparatów z filtrami UV (zarówno w trakcie serii spotkań, jak i przez 2-3 tygodnie po zakończeniu terapii). Mezoterapia igłowa wiąże się również z koniecznością zrezygnowania z basenu, solarium, sauny czy ćwiczeń fizycznych (przez kilka dni po każdym zabiegu).

Osocze bogatopłytkowe – o czym pamiętać?

Osocze bogatopłytkowe to zabieg, do wykonania którego używa się m.in. krwi pobranej od osoby korzystającej z tej kuracji. W ten sposób przygotowywany jest w pełni biokompatybilny preparat kosmetyczny, zawierający np. czynniki wzrostu. To właśnie wspomniane składniki pozwalają nie tylko zregenerować skórę w obszarze zabiegowym, ale także poprawić jej jędrność oraz koloryt. Przy korzystaniu z takiej kuracji gabinetowej trzeba jednak bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń.

Ważne zalecenia, czyli na co uważać po zabiegach medycyny estetycznej
Ważne zalecenia, czyli na co uważać po zabiegach medycyny estetycznej

Po pierwsze, w związku z tym, że osocze bogatopłytkowe to zabieg iniekcyjny, po wstrzyknięciu preparatu należy unikać skupisk bakterii. Niewskazany jest więc wtedy m.in. kontakt ze zwierzętami. Po drugie, po przeprowadzeniu zabiegu nie zaleca się eksponowania skóry na działanie słońca – aż do momentu, gdy obszar poddawany kuracji całkowicie się wygoi. Należy też wówczas chronić skórę przy użyciu filtrów UV (przez minimum 4 tygodnie). Po trzecie, podobnie jak w przypadku mezoterapii igłowej i botoksu, przez kilka dni po wizycie w gabinecie nie zaleca się korzystania z sauny, basenu i solarium. Trzeba również wtedy zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej.

Artykuł o zaleceniach pozabiegowych powstał przy współpracy z kliniką medycyny estetycznej Qclinique.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments